Osmdesátá

pavel pljuskov 1982 profil 

Za posledních 500 let byli v mé rodině pouze tři umělci, jeden řemeslník a jinak to byl samý voják. Holt východní polská krev. :-) Narodil jsem se jako dítě osmdesátek, a ano jsem ten řemeslník.

Věci se děly, lidé někam cestovali a já se ve svých 6 letech ocitl v Čechách, rodišti mé maminky Aleny. Východ zmizel se západem slunce a ze mě se stal Čech jak poleno. Už malého mě vedli k malování a rychle jsem se naučil razit heslo „Zlatý český ručičky“. Napodoboval jsem práce Josefa Lady, které se dostaly na výstavu obrazů pod záštitou Olgy Havlové, manželky tehdejšího prezidenta Václava Havla. Obrázky mi nakonec někdo ukradl, protože si myslel, že jsou to originály. A to byl můj start, kdy mi došlo, že napodobování je blbost, i když to umíte

Živím se obrázky od roku 2009 jako nájemný fotograf a filmař. Převážně se specializuju na komerční tvorbu, při které hledám nejlepší vizuální řešení. Avšak výběr fotografií pro tento e-shop byl tím nejtěžším, co jsem kdy dělal. Každý snímek, co nabízím, jsem v ruce otočil snad 100krát, než jsem ho nabídnul k prodeji. Musel splňovat nejen poutavý dojem vůči interiéru a být i jakýmsi dalším oknem, ze kterého se chcete dívat, ale také vyvolat lidskou emoci a geometrickou sounáležitost s prostorem. Z archivu je to pouhá špetka, která je však o to víc blízká mému srdci, a která, jak věřím, bude dělat radost nejen mně, ale i vám. 


Srdcem a zrnem

chci uchovat správný okamžik s dvojitou kávou filmové hrubosti. Zachytit obraz pro mě není závodní disciplínou, kdy musím mít vše nejostřejší nebo nejčistší. Nehodnotím ho jak formu sportovce, ale spíš jako dojem z básně napsané na starém psacím stroji. Vždy jde o příběh a obsah.

Způsob vyvolání a úprava fotografie, kde používám jakési dvojité zrno k vytvoření nostalgického filmového dojmu s krémovým efektem barev a jemnějším kontrastem u černobílých variant, je zde zásadní. Neobhajuju a nevysvětluju, proč je fotka taková a maková. Její úkol je totiž jednoduchý: zanechat, vyvolat a probudit dojem.