3 důvody, proč nefotit mobilem

 

Může mobil nahradit profesionální fotoaparát? Pravda, nebo lež?

Nemusí pršet, stačí, když kape.

Ihned na úvod si to vyjasníme. Dá se fotit na mobil, ale! Když je jasno, světla, že by se dalo krájet, pak je fotka z mobilu skoro ve všech případech skvělá, až z toho zrak přechází. Ovšem do té chvíle, než se trochu setmí a začne pršet. Viz ukázka průměrného mobilu versus průměrná zrcadlovka (full-frame snímač) s nadprůměrným sklem 70-200 mm f/2,8. Fotografie vpravo je na e-shopu pod názvem Dešťová.

mobil vs dslr new

Ono by se hlavně slušelo říci, že to nejdůležitější je vždy sklo, na které fotím, pak velikost snímače a nakonec digitální vylepšování. A tím je mobil narvaný jak potápěč v neoprenu, aby to chybějící sklo a senzor mohl nějak dohnat. Teď mu k tomu pomáhá ještě AI, což kvituji. Mám rád fotografii a jsem rád za každou inovaci, protože občas moc dobře vím, co znamená pracovat s tím, co je. Ve fotografii je jedno pravidlo, které skoro vždy platí: podmínky nejsou nikdy ideální. Máte slunce, ale scéna je mdlá. Když to zase žije, chybí světlo nebo pořádná výbava. Což je moment, který je výzvou pro nejednoho fotografa. Jistě každý zná. Tady by se hodil lišácký úsměv. Tak tedy.

 Kdy nefotit na mobil:

  1. Když chcete fotky tisknout, ovládáte manuální režim M a jsou špatné světelné podmínky. 
  2. Když chcete dostat z fotky maximum pomocí postprodukce a chápete hodnotu RAWu.
  3. Když jste romantici a chcete, aby měla fotka ducha a váhu, protože donést to těžké sklo až na kopec a udělat to manuálně, dá víc práce, než to jen tak cvaknout na mobil a “hello fans”. Doslova si jí vážíte.

 Kdy fotit na mobil:

  1. Když se nechci tahat s těžkým foťákem, spěchám, budu to dávat na sociální sítě, budu to tisknout o velikosti instaxu nebo potřebuji rychle poslat fotku toho, co zrovna vidím nebo kde jsem.
  2. Když vím, co chci fotit a jak má vypadat výsledek, umím posunout sluníčko dolů a jiná nastavení pro daný výsledek.
  3. Když je hezky nebo nemám nic jiného, tak je to vždy lepší než nic.

Pljus jedna nevyžádaná rada navrch. Jestli chcete mít hezký pocit a vzpomínku, upravujte fotky minimálně, jelikož každá úprava ničí kvalitu původní fotky a vzpomínky na fotkách s filtrem Paris brzy omrzí, navíc budou všechny vypadat stejně. I o hnusným počasí se dá přece hezky vyprávět. 

Kruh se uzavírá a musíme vyřešit ještě "jednu" věc. Když jsem vybavený a mám ty nejlepší mobily, foťáky, skla a pomocníky AI, tak proč to není ono? Možná je to světlem, výběrem správného skla pro danou situaci, místem, časem, nastavením, ohniskem, úhlem, kompozicí… A hlavně člověkem, který mačká spoušť a dokáže udělat fotku skvělou i bez těch nejlepších nástrojů. A co s tím? Fotit, zkoušet, tisknout, fotit, zkoušet, tisknout…

Ono někde být, vždy stojí čas, znalosti, zkušenost, trpělivost, představivost, úsilí jít blíž nebo dál, odvahu oslovit, navést, nemluvit, promluvit a trochu toho štěstí. Jít za svým výsledkem je častokrát o klopýtání, než zjistím, o co mi jde a co se mi vůbec líbí. Někdy plánovaně jindy náhodně. Když to nevyfotím hned, tak o to přijdu. Ale důležité je tam být a být připraven to zmáčknout. Kdo ten batoh plný skel nosil, ví, o čem mluvím. Nic není jen tak a obzvlášť dobrá fotografie. Ale jakmile zmáčknu spoušť, zdá se to jako nic. Pak šup do tisku 50x70 cm a učit se pracovat s barvami. Následně chtít začít chápat hodnotu úhlu pohledu a to nejen svého. Občas držet pusu na zámek a nechat mluvit druhé. Jinak se nikdy nic nového nedozvím a nepochopím, že to třeba můžu vidět jinak.

Závěrem řeknu, že i já mám v nabídce foto obrazů jeden, který jsem pořídil na mobil, protože občas... nenosím batoh. Situace mi nabídla velkolepou podívanou, takže mě mobil zachránil. 

Pokud jste dočetli až sem, tak mám pro vás jeden osvědčený tip. Foťte, když už si všichni myslí, že jste přestali. A jestli mohu ještě něco doporučit, kupte si to nejlepší, co je na trhu a je testováno v těch nejhorších světelných podmínkách. Jedině pak můžete mít jistotu, že přinesete aspoň něco, kvůli čemu stálo přerušit hovor s přáteli.

 

Pokud se vám článek líbil, sledujte můj profil na Instagramu a nebo udělejte radost sobě či druhým koupí fotografie na e-shopu

Pavel Pljuskov